საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის სამინისტრო
2022 წლის 13 სექტემბერს საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრის მოადგილემ მზია გიორგობიანმა ეროვნული უმცირესობების საჯარო მოხელეებისათვის ჩაატარა ლექცია თემაზე ,,დეცენტრალიზაცია’’
: 2022-09-23
2022 წლის 13 სექტემბერს საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრის მოადგილემ მზია გიორგობიანმა ეროვნული უმცირესობების საჯარო მოხელეებისათვის ჩაატარა ლექცია თემაზე ,,დეცენტრალიზაცია’’, რომელიც მოიცავდა შემდეგ საკითხებს: დეცენტრალიზაციის სტრატეგია; ადგილობრივი თვითმართველობის ევროპული პრაქტიკა; უფლებამოსილებების გადანაწილება. ლექცია ჩატარდა სსიპ ზურაბ ჟვანიას სახელობის სახელმწიფო ადმინისტრირების სკოლაში „საჯარო მოხელეთა ინტეგრაციის პროგრამის“ ფარგლებში, რომელიც მიზნად ისახავს ეროვნულ უმცირესობათა წარმომადგენელი საჯარო მოხელეებისთვის პროფესიული უნარების, ზოგადი და დარგობრივი ენის კომპეტენციების განვითარებას, სამუშაო სივრცეში მათ მიერ სახელმწიფო ენის წარმატებით გამოყენების ხელშეწყობას, ქართულენოვან კოლეგებთან თანამშრომლობის გაძლიერებას, რაც უზრუნველყოფს მათ ინტეგრაციას საზოგადოებრივ სივრცეში. პროგრამაში ჩართულია 26 საჯარო მოხელე 3 მუნიციპალიტეტიდან (ნინოწმინდა, დმანისი და გარდაბანი).

On September 13, 2022, the Deputy Minister of Regional Development and Infrastructure of Georgia - Mzia Giorgobiani delivered a session on "Decentralization" for public servants representing national minorities
On September 13, 2022, the Deputy Minister of Regional Development and Infrastructure of Georgia - Mzia Giorgobiani delivered a session on "Decentralization" for public servants representing national minorities. The session included issues regarding decentralization strategy; European practice of local self-government; Devolution of authority.
The session was held at the Zurab Zhvania School of Public Administration within the framework of “Public Servants' Integration Program” aims to develop professional skills, general and sectoral language competencies of public servants representing ethnic/national minorities, to promote successful use of the date language by them in the workplace, to strengthen cooperation with Georgian-speaking colleagues, thereby to ensure their integration into a public sector. 26 beneficiaries from 3 target municipalities (Ninotsminda, Gardabani, Dmanisi) are involved in the program.